Denna text är äldre än 11 år och kan innehålla inaktuell information.

Föreningslivet får del av mervärdespengar

Under året har en ny mervärdesinsats startat – Föreningslyftet. Tre miljoner kronor under tre år ska delas ut till lokala föreningar i kommunen.

Oskarshamns kommun har ett rikt föreningsliv med cirka 190 föreningar, allt från idrott, kultur och friluftsliv till diverse intresseföreningar av olika slag. De bidrar alla till att ge barn, ungdomar och vuxna en bra fritid. Genom Föreningslyftet ska nu de lokala föreningarna få en möjlighet att ta del av mervärdespengarna. Under 2013–2015 ska tre miljoner kronor delas ut.
– Ett bra jobb är jätteviktigt för att man ska välja att bosätta sig i en kommun, men en bra fritid är nästan lika viktig och där har föreningar en betydelsefull roll. Därför vill vi nu ge dem lite extra bränsle till deras verksamheter, säger Jenny Rees som är ansvarig på SKB för mervärdesprogrammet och även ledamot i styrelsen för Attraktiva Oskarshamn som är den instans som behandlar ansökningar till Föreningslyftet.

Utveckling och attraktivitet

Insatser som kan komma ifråga för Föreningslyftet ska bidra till ett av de övergripande målen med mervärdesprogrammet: De ska stärka utvecklingen och attraktiviteten av Oskarshamns kommun, för boende och besökare. Viktiga ingredienser som styrelsen tar hänsyn till vid beviljande av ansökningar är föreningens egen insats och hur många som kommer att få del av insatsen, utöver föreningens egna medlemmar. Ett exempel är Kristdala samhällsförening som beviljats pengar för att rusta och försköna torget i Kristdala. Syftet är där att skapa en ny mötesplats, vilket också ger nya möjligheter för evenemang av olika slag – något som kommer alla i bygden till godo, även besökare. En annan fördel är om det är något som sätter Oskarshamn på kartan och bidrar till ökat antal besökare till kommunen.

Ett exempel på det kan vara orienteringsklubben SOK Viljan som fick pengar för att kunna arrangera Smålandskavlen 2013, en tävling som lockar såväl nationella som internationella orienterare.

Vill ge föreningar förutsättningar

– Föreningslyftet är ett sätt att skapa förutsättningar för föreningar att genomföra projekt eller aktiviteter som de kanske inte hade kunnat göra annars, säger Jenny Rees som samtidigt vill uppmana föreningar med idéer att söka pengar från Föreningslyftet.
– Ingen idé är för stor eller för liten, men pengarna ska inte användas till ordinarie drift av verksamheten.

Ansökningarna har behandlats vid två tillfällen under 2013. I skrivande stund har 16 föreningar fått beviljade anslag för sammanlagt 831 250 kronor, och då har sista omgången med ansökningar ännu inte behandlats.

Nyheter

Nature Treats
– Att vara egen företagare är en evig kamp, konstaterar Iréne von Arronet. Men trägen vinner och efter flera års idogt arbete med företaget Nature Treats AB har hennes ekologiska hudvårdsprodukter från Annemarie Börlind även börjat säljas på både Apoteket och Apotek Hjärtat. Sedan tidigare är varumä…

Publicerad: 14 februari 2019

Årets företagare klar
Stefan ”Gustis” Gustavsson blev Årets Företagare i Östhammars kommun. Han driver Bo-List AB i Alunda. Att jobba hårt för att driva och utveckla sin verksamhet. Att vara engagerad och en riktig entreprenör. Det är sånt som ska uppmärksammas, tycker föreningen Företagarna. Det är därför man varje år u…

Publicerad: 30 augusti 2018

Kurortskänslan på väg tillbaka till Östhammar?
Efter 18 år i Kalifornien kom Anna Göransson hem till Sverige igen - med en gedigen yogautbildning och stor erfarenhet i bagaget. Nu driver hon yogastudio i Societetshuset, före detta Källörskolan, i Östhammar och vill väcka liv i kurortstraditionerna igen. I USA utbildade sig Anna inom YogaWorks. N…

Publicerad: 7 mars 2018

De kämpar för bättre ordning vid Äspskär
Kerstin Olsson och Hillar Veiksaar från Gräsö Södra Skärgårds Intresseförening kämpar för nya parkeringsplatser och båtplatser vid Äspskär på södra Gräsö. Arbetet startade 2012 och en förstudie blev klar 2014. De när drömmen om att få ordning och reda vid Äspskärs brygga på södra Gräsö. Kerstin Olss…

Publicerad: 13 november 2017

Det spelas squash som aldrig förr
I februari 2016 invigde Oskarshamns Squashklubb sin nya hall. Idag har klubben 121 medlemmar och intresset för squashspelet överträffar höjdpunkten på 1990-talet, då intresset var som störst. Nu spelas det åter squash i Oskarshamn. Från 1970-talet till år 2008 spelades squash i Jungnerhallen i Oskar…

Publicerad: 23 maj 2017

Publicerad: 12 mars 2013